Pierwsze objawy depresji – jak je rozpoznać

Pierwsze objawy depresji – jak je rozpoznać

13 kwietnia, 2022 0 przez Cyprian

Niezależnie od tego, czy doświadczasz depresji, czy też została ona u Ciebie zdiagnozowana, ważne jest, abyś zrozumiał pierwsze objawy depresji, abyś wiedział, jak rozpocząć jej leczenie. Objawy te obejmują: utratę zainteresowania zwykłymi czynnościami, zmianę wzorców snu, nadmierne zmęczenie, nadmierną drażliwość i zmniejszony apetyt. Wiedza o tym, jak rozpoznać te objawy i jak je leczyć, może pomóc Ci pozostać zdrowym i szczęśliwym.

Zmiana wzorców snu

Uzyskanie odpowiedniej ilości snu może być problemem dla osób z depresją. Jeśli jesteś ciągle zmęczony, być może powinieneś porozmawiać z lekarzem lub doradcą, aby dowiedzieć się, co możesz zrobić, aby poprawić jakość swojego snu.

Oprócz zasypiania, istnieją inne problemy ze snem związane z depresją. Bezsenność jest najczęstszym problemem ze snem. Jednak niektórzy ludzie mają obturacyjny bezdech senny, zaburzenie, które powoduje powtarzające się zatrzymanie oddychania podczas snu. Bezdech może zakłócać system stresu organizmu, co zwiększa ryzyko rozwoju depresji.

Związek między snem a depresją nie jest całkowicie zrozumiały. Badania przyjrzały się zarówno jakości snu, jak i samoopisowym pomiarom depresji. Badania te opierały się na dużych kohortach, co pozwalało na porównanie wariancji objawów. Pozwoliły również na porównanie subiektywnych problemów z obiektywnymi pomiarami.

W badaniu opartym na dużym zestawie danych przyjrzano się związkowi między wzorcami snu a objawami lęku i depresji we wczesnej dorosłości. Stwierdzono, że nastolatki z depresją miały znacznie mniej snu w noce szkolne i weekendy niż nastolatki bez depresji.

Wiadomo, że depresja utrudnia trzymanie się rutyny. Ponadto może zaburzać wewnętrzny zegar organizmu, powodując zmiany w cyklu snu. Może również utrudniać odżywianie i ćwiczenia niezbędne do utrzymania dobrego stanu zdrowia.

Utrata zainteresowania rzeczami, które normalnie sprawiały przyjemność

Utrata zainteresowania rzeczami, które normalnie sprawiały przyjemność jako pierwsze objawy depresji może być bolesnym doświadczeniem. Może utrudniać wykonywanie codziennych zadań, prowadzić do izolacji i pozostawiać uczucie braku motywacji. Podjęcie proaktywnego podejścia do odwrócenia problemu jest lepszym rozwiązaniem niż czekanie na pogorszenie się objawów.

Utrata zainteresowania zajęciami jest częstym objawem depresji i innych chorób psychicznych. Może utrudniać ponowne połączenie się ze swoimi pasjami i relacjami. Nie jest to jednak jedyny objaw.

Utrata zainteresowania rzeczami, które normalnie sprawiały Ci przyjemność jako pierwsze objawy depresji może być spowodowana kilkoma czynnikami. Jeśli doświadczasz objawów depresji, najlepiej jest szukać profesjonalnej pomocy. Twój dostawca może zalecić leki lub terapię rozmowną. Możesz również spróbować zaangażować się w nową aktywność lub hobby, aby zwiększyć swój nastrój.

Utrata zainteresowania rzeczami, które normalnie sprawiały Ci przyjemność jako pierwsze objawy depresji może prowadzić do innych objawów, w tym problemów z seksem, dysfunkcji seksualnych i słabego snu. Jeśli doświadczasz wszystkich tych objawów, możesz mieć poważniejszy problem z depresją.

Nadmierne zmęczenie

Objawy depresji często obejmują zmęczenie. Depresja może powodować zmęczenie poprzez wpływ na neuroprzekaźniki w mózgu, które kontrolują czujność, przyjemność i sen. Może to zaburzać twój wzorzec snu w nocy, przez co czujesz się bardziej zmęczony w ciągu dnia.

Jeśli cierpisz na depresję, ważne jest, abyś znalazł czas na samoopiekę. Może to oznaczać ograniczenie zobowiązań zewnętrznych. Oznacza to również zmniejszenie stresu. Pomocny jest również system wsparcia. Spotykanie się z przyjaciółmi i rodziną może pomóc Ci poczuć się mniej samotnie.

Lekarz może pomóc Ci ustalić, czy Twoje zmęczenie jest spowodowane depresją. Zapyta o Twój styl życia i przyjmowane leki. Może również przeprowadzić badanie fizyczne i zlecić badania laboratoryjne. Jeśli przyjmujesz lek przeciwdepresyjny, lekarz pomoże Ci dobrać odpowiednią dawkę.

Jeśli nie masz depresji, Twoje zmęczenie może być oznaką innego problemu zdrowotnego. Choroba serca lub tarczycy może powodować zmęczenie, podobnie jak cukrzyca. Regularne ćwiczenia mogą pomóc Ci zwiększyć poziom energii. Niektórzy ludzie odczuwają również zmęczenie jako efekt uboczny stosowania niektórych leków, w tym antydepresantów.

Zrównoważona dieta może również pomóc Ci utrzymać zdrowy poziom energii. Upewnij się, że pijesz dużo wody. Możesz również spróbować jogi lub medytacji, aby pomóc Ci poradzić sobie ze zmęczeniem.

Niepokój

Występowanie niepokoju jako pierwszego objawu depresji może być oznaką ukrytego zaburzenia zdrowia psychicznego. Jednak może to być również normalna reakcja na stresującą sytuację.

Jeśli czujesz się smutny, zmartwiony lub pozbawiony nadziei, warto omówić swoje objawy z pracownikiem służby zdrowia. Psycholog lub lekarz może pomóc Ci przeanalizować Twoje myśli i emocje. Może on również pomóc w opracowaniu planu działania w celu poradzenia sobie z depresją.

Depresja jest poważnym zaburzeniem zdrowia psychicznego, które powoduje uczucie smutku, beznadziejności i utratę zainteresowania działaniami. Może ona zakłócać Twoje relacje z innymi ludźmi i pracę. Objawy mogą utrzymywać się przez tygodnie lub miesiące.

Lekarz lub psycholog może pomóc w opracowaniu planu działania dotyczącego radzenia sobie z objawami. Plan ten może obejmować zarządzanie stresem, ćwiczenia fizyczne i poprawę snu.

Depresja jest poważnym zaburzeniem psychicznym, które może być trudne do leczenia. Istnieją jednak metody leczenia, które działają zarówno w przypadku lęku, jak i depresji.

O swoich objawach można porozmawiać z lekarzem rodzinnym lub zaufanym członkiem rodziny czy przyjacielem. Rozmowa o depresji może być trudna, ale jest ważna. Twój lekarz może skierować Cię do psychologa lub psychiatry.

Jedzenie za dużo lub za mało

Niezależnie od tego, czy masz depresję czy nie, jedzenie za dużo lub za mało może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nie tylko możesz doświadczyć skoku wagi, ale możesz również cierpieć na wahania nastroju, zmęczenie i inne objawy depresji.

Klasyczne objawy depresji to beznadzieja, apatia i bezradność. Jeśli doświadczasz tych objawów, być może trzeba szukać pomocy u lekarza.

Oprócz leków, możesz również szukać terapii w celu leczenia depresji. Licencjonowany terapeuta może nauczyć Cię najlepszego sposobu radzenia sobie z objawami i prowadzenia normalnego życia.

Niektóre z najważniejszych kroków, jakie należy podjąć, to zapewnienie sobie dużej ilości snu, regularne ćwiczenia i poprawa diety. Uzyskanie pomocy może również pozwolić Ci bardziej cieszyć się życiem.

Dobrym pomysłem jest również dieta z dużą ilością owoców i warzyw. Pokarmy te zawierają duże ilości kwasów tłuszczowych omega-3, które, jak wykazano, zwiększają odpowiedź na leki przeciwdepresyjne.

Dobrym wyborem jest również dieta śródziemnomorska, która jest bogata w owoce morza i rośliny strączkowe. Może ona również zawierać dużo mikroelementów, takich jak polifenole.

Innym dobrym pomysłem jest picie kawy z umiarem. Naukowcy odkryli, że picie kawy może zmniejszyć oznaki depresji.

Zaburzenia funkcji poznawczych

Objawowe zaburzenia funkcji poznawczych są widocznym symptomem depresji, często pomijanym przez klinicystów. Odgrywają one kluczową rolę w określaniu wyników psychospołecznych, wyników zdrowotnych i produktywności u pacjentów z MDD. Znaczna część badań ujawnia, że dysfunkcja poznawcza może być ważnym czynnikiem przyczyniającym się do kosztów depresji.

Zaburzenia funkcji poznawczych mają istotne implikacje zarówno dla produktywności w miejscu pracy, jak i nawrotu depresji. Potrzeba więcej badań, aby zrozumieć naturę deficytów poznawczych i ich neuronalne podłoże. Procesy poznawcze obejmują uczenie się, pamięć i uwagę. Przetwarzanie poznawcze wymaga interakcji w obrębie sieci neuronalnych. Na objawy poznawcze często wpływają objawy afektywne, które mogą wpływać na subiektywne zgłaszanie objawów poznawczych.

Funkcjonowanie poznawcze jest ujemnie skorelowane z depresją objawową. Zaburzenia funkcji poznawczych mogą utrzymywać się podczas remisji objawów nastroju. Próby przywrócenia przedchorobowego funkcjonowania wymagają przesiewowych pomiarów poznawczych. Zaburzenia funkcji poznawczych mogą mieć również pośredni wpływ na odpowiedź na standardowe leczenie przeciwdepresyjne.

Zaburzenia funkcji poznawczych są związane z szerokim wachlarzem zaburzeń psychicznych. Uważa się, że zaburzenia funkcji poznawczych są głównym zaburzeniem w podgrupach dorosłych z MDD. Deficyty poznawcze mogą mieć charakter funkcjonalny lub zwyrodnieniowy. Są one również związane z liczbą wcześniejszych epizodów, czasem trwania choroby i obecnością chorób współistniejących.

Stresujące wydarzenia w Twoim życiu

Kilka stresujących wydarzeń może wywołać depresję u niektórych osób. Wydarzenia te mogą obejmować rozpad związku, zmianę pracy lub utratę bliskiej osoby. Wydarzenia te mogą również stworzyć emocjonalną traumę, która wpływa na wszystkie aspekty Twojego życia. Poświęcenie czasu na uznanie wpływu tych wydarzeń na Twoje życie może pomóc Ci lepiej się dostosować.

Oprócz stresujących wydarzeń, depresja może być spowodowana cechami osobowości. Jeśli jesteś bardziej niespokojny lub impulsywny, możesz zmagać się z uczuciem stresu. Jednak bycie pewnym siebie może pomóc Ci lepiej radzić sobie ze stresem.

Niektóre osoby mogą doświadczać depresji przez kilka lat. Inni mogą doświadczać intensywnego uczucia smutku tylko przez krótki okres czasu. Objawy mogą obejmować problemy z podejmowaniem decyzji, nadmierne zamartwianie się oraz zmiany w zakresie snu i apetytu. Objawom tym mogą towarzyszyć zmiany hormonów. Niektóre osoby mogą mieć niedoczynną tarczycę lub mieć problemy z układem odpornościowym.

Przewlekły stres może zakłócić pracę niemal każdego układu organizmu. Może wpływać na układ rozrodczy, układ trawienny, układ odpornościowy i serce. Może również przyspieszyć proces starzenia się. Niektórzy ludzie mogą również doświadczać niepokoju i ataków paniki.

Ważne jest, aby uzyskać pomoc dla depresji tak szybko, jak to możliwe. Pozwoli to zapobiec pogorszeniu się objawów.