Kryzys psychiczny i jak sobie z nim radzić

Kryzys psychiczny i jak sobie z nim radzić

24 września, 2022 0 przez Cyprian

Posiadanie kryzysu psychicznego może być przerażające, ale istnieją sposoby, które pomogą Ci sobie z nim poradzić. Kluczem do radzenia sobie z kryzysem zdrowia psychicznego jest dotarcie do kogoś. Stworzenie planu kryzysowego to dobry pomysł, a zwrócenie się do rodziny lub przyjaciół to także świetny sposób na uzyskanie pomocy – pomysł na ten fragment jest zaczerpnięty ze strony dubajwakacje.pl. Psychoterapia może być również dobrą opcją.

Objawy kryzysu zdrowia psychicznego

Objawy kryzysu zdrowia psychicznego mogą się różnić w zależności od osoby, ale mogą obejmować depresję, myśli samobójcze, samookaleczenia, nadużywanie substancji i wycofanie się z rutynowych czynności. Może to również wiązać się z utratą bliskiej osoby. Objawy mogą również wystąpić z powodu ciągłego stresu w pracy lub stresorów środowiskowych, takich jak zmiana miejsca zamieszkania, rozwód lub konflikty z innymi osobami.

Kryzys zdrowia psychicznego może być sytuacją zagrażającą życiu, dlatego ważne jest, aby od razu uzyskać pomoc. Zadzwoń pod numer 911 i powiedz operatorowi, że jesteś w sytuacji zagrożenia zdrowia psychicznego. Możesz również porozmawiać online lub zadzwonić na infolinię kryzysową.

Kryzysy zdrowia psychicznego mogą być spowodowane przez dowolną kombinację sytuacji, w tym traumę, poważne obciążenie finansowe, a nawet śmierć bliskiej osoby. Stresory te mogą powodować, że dana osoba czuje się niezdolna do radzenia sobie z codziennymi stresorami i zaniedbuje swoje potrzeby.

Ważne jest również, aby wiedzieć, że kryzys zdrowia psychicznego może wystąpić, gdy osoba nie otrzymuje leczenia lub nie przestrzega planu leczenia. Nie oznacza to, że osoba ta musi być natychmiast leczona, ale że powinna od razu szukać profesjonalnej pomocy.

Kryzys zdrowia psychicznego może być również wywołany przez zmiany w szkole lub pracy, w tym rzeczywistą lub postrzeganą dyskryminację. Jeśli martwisz się o zdrowie psychiczne bliskiej osoby, ważne jest, aby dać jej znać, że jesteś przy niej.

Jeśli zauważysz liczne oznaki kryzysu zdrowia psychicznego, takie jak depresja, myśli samobójcze lub nadużywanie substancji, powinieneś skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od zdrowia psychicznego. Jeśli Twoja bliska osoba nie chce się spotkać z lekarzem, możesz zadzwonić pod numer 9-1-1.

Psychoterapia

Niezależnie od tego, czy zmagasz się z zaburzeniem zdrowia psychicznego, czy z ciężkim problemem emocjonalnym, psychoterapia może być skutecznym sposobem leczenia. Terapeuta pomoże Ci zrozumieć Twoją sytuację i da Ci techniki radzenia sobie z uczuciami.

Często, będziesz musiał zobaczyć terapeutę na kilka sesji, zanim poczujesz się lepiej. Podczas tych sesji, terapeuta będzie zadawał pytania dotyczące Twojego życia. On lub ona będzie również zapytać o swoje emocje. Twój terapeuta poprowadzi Cię również przez niepomocne myśli i pomoże Ci nauczyć się, jak zmienić te myśli.

Psychoterapia jest również pomocna, gdy przechodzisz przez stresujące zmiany w życiu, takie jak rozstanie lub rozwód. Może ona pomóc Ci poradzić sobie z uczuciem izolacji i depresji. Może również pomóc Ci uporać się z traumatycznym wydarzeniem lub diagnozą medyczną.

Psychoterapia może trwać tygodnie lub miesiące. W niektórych przypadkach terapeuta może poprosić Cię o wykonanie „pracy domowej”, która opiera się na sesjach terapeutycznych.

Możesz zostać poproszony o poprawienie swojej samooceny lub pokonanie określonych lęków. Możesz również otrzymać ćwiczenia, które pomogą Ci opanować złość.

Terapeuta może przepisać leki, które pomogą Ci poradzić sobie z Twoim stanem. Jednak wiele osób z zaburzeniami psychicznymi będzie musiało być leczonych przez lata.

Pomoc można uzyskać od lekarza rodzinnego lub specjalisty ds. zdrowia psychicznego. Możesz również zostać skierowany do terapeuty, który specjalizuje się w tego typu leczeniu.

Koszt psychoterapii może być różny w zależności od posiadanego ubezpieczenia. Niektóre plany ubezpieczeniowe ograniczają liczbę sesji, które możesz odbyć. Inne mają roczny lub dożywotni limit na to, ile możesz wydać.

Tworzenie planu kryzysowego

Stworzenie planu kryzysu psychicznego to mądry sposób na przygotowanie się na wypadek zagrożenia zdrowia psychicznego. Plan może pomóc Ci zapamiętać ważne informacje i pomóc Ci myśleć jasno.

Plan zapobiegania kryzysom i interwencji kryzysowej może zmniejszyć stres i obciążenie dla Twojej rodziny oraz ograniczyć potrzebę korzystania z kosztownych zasobów. Dobry plan pozwala także na szybsze wyjście z kryzysu.

Dobry plan powinien być dostosowany do Twojej sytuacji. Obejmuje on Twoje zainteresowania i mocne strony, a także potrzeby Twojego dziecka. Dobrym pomysłem jest również dołączenie przenośnego zapisu leczenia, który zapewnia łatwy sposób oceny Twoich potrzeb i preferencji leczenia przez specjalistów ds. sytuacji kryzysowych.

Dodatkowo możesz chcieć napisać psychiatryczną dyrektywę wyprzedzającą. Dokument ten umożliwia spisanie Twoich życzeń dotyczących opieki w przypadku, gdy staniesz się niezdolny do podejmowania decyzji. Jest to szczególnie ważny krok, jeśli doświadczasz poważnych objawów choroby psychicznej.

The National Resource Center on Psychiatric Advance Directions dostarcza informacji na temat tych dokumentów w poszczególnych stanach. Przewodnik zawiera również przykładowy plan.

Dobry plan będzie również zawierał listę zasobów do redukcji stresu. Istnieje kilka sposobów łączenia się z innymi, w tym rozmowy telefoniczne, pisanie listów i uczestniczenie w grupach wsparcia.

Plan kryzysowy jest również dobrym sposobem na rozpoczęcie rozmowy o zdrowiu psychicznym. Rozmowa o sytuacji może pomóc Tobie i Twoim bliskim poczuć się bardziej komfortowo.

Plan można stworzyć samemu lub z pomocą rodziny i przyjaciół. Posiadanie planu może pomóc Ci przygotować się na kryzys i może uratować Twoje życie.

Plan kryzysowy powinien być aktualizowany w miarę poznawania nowych zasobów i zmian w sytuacji, w której się znajdujesz. Plany kryzysowe powinny być rozpowszechniane wśród wszystkich osób zaangażowanych w rozwiązywanie kryzysu.

Środki ostrożności, które należy podjąć

Zawsze, gdy znajdziesz się w kryzysie psychicznym, ważne jest, aby szukać pomocy. Jest to szczególnie ważne, jeśli podejrzewasz, że ktoś, kogo znasz, ma myśli samobójcze lub próbował popełnić samobójstwo. Możesz mieć pokusę, aby odrzucić to jako „dziwne” zachowanie, ale powinieneś pamiętać, że jest to nagły przypadek medyczny.

Zespoły interwencji kryzysowej mogą pomóc w ocenie sytuacji i udzielić porady. Są one specjalnie przeszkolone do rozpoznawania oznak kryzysu zdrowia psychicznego. Mogą również pomóc w uzyskaniu oceny przez wykwalifikowanego specjalistę od zdrowia psychicznego.

Oprócz wymienionych wyżej zasobów, można szukać pomocy dzwoniąc pod numer 911. Dzwoniąc, należy być jak najbardziej konkretnym z opisem sytuacji. Należy również podać informacje o wszelkich lekach na receptę lub narkotykach ulicznych, które dana osoba może przyjmować.

W zależności od powagi sytuacji, może zostać zalecona hospitalizacja. Jeśli osoba próbowała popełnić samobójstwo, może zaistnieć potrzeba przymusowego przyjęcia.

Należy stworzyć plan kryzysowy i podzielić się nim z rodziną i przyjaciółmi. Powinien być aktualizowany za każdym razem, gdy nastąpi zmiana diagnozy lub leczenia. Należy również rozważyć stworzenie przenośnego rejestru leczenia, aby zachować najważniejsze informacje w jednym miejscu. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zarządzać przyszłymi kryzysami.

Kiedy masz do czynienia z kryzysem psychicznym, możesz doświadczać skrajnego lęku i depresji. Może to być reakcja na sytuację zmieniającą życie lub epizod psychotyczny.

Możesz również doświadczać ekstremalnego bólu emocjonalnego lub samotności. Jest to częsty przypadek, gdy ktoś próbuje popełnić samobójstwo. Ważne jest, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym ludziom podczas kryzysu.

Dotrzyj do przyjaciela lub członka rodziny

Niezależnie od tego, czy Twój przyjaciel lub ukochana osoba zmaga się z depresją, lękiem lub innym zaburzeniem zdrowia psychicznego, możesz pomóc. Wyciągając rękę, pomożesz im odzyskać głowę. Najważniejszą częścią pomagania komuś jest słuchanie.

Jeśli masz przyjaciela lub bliską osobę z zaburzeniami psychicznymi, ważne jest, aby zrozumieć, że to nie jest ich wina. Kiedy ktoś zmaga się z problemami zdrowia psychicznego, łatwo jest czuć się winnym. Szukają oni systemu wsparcia, który zrozumie. Dlatego powinieneś zrobić wszystko, aby być tam dla nich.

Aby pomóc swojemu przyjacielowi lub ukochanej osobie, możesz zachęcić ich do rozmowy z profesjonalistą. Możesz również zapytać, czy potrzebują pomocy w transporcie, pracach domowych lub wizytach lekarskich. Możesz również dać im plan kryzysowy, który będą realizować.

Powinieneś także często odwiedzać swojego przyjaciela lub ukochaną osobę. W ten sposób pokażesz im, że zależy Ci na ich dobrym samopoczuciu. Jeśli zauważysz zmianę w ich zachowaniu, powinieneś dać im znać. Nie zawsze łatwo jest rozpoznać, kiedy ktoś wykazuje oznaki problemów ze zdrowiem psychicznym, ale jest to ważne.

Jeśli martwisz się o przyjaciela lub bliską osobę, możesz zadzwonić na Krajowy Telefon Zapobiegania Samobójstwom pod numer 1-800-273-TALK. Jest to bezpłatna usługa dla mieszkańców USA.

Możesz również zwrócić się do innych specjalistów, takich jak doradca, nauczyciel lub lekarz. Specjaliści ci są przeszkoleni w zakresie pomocy osobom z problemami zdrowia psychicznego. Mogą oni udzielić Ci informacji, których potrzebujesz, aby pomóc swojemu przyjacielowi lub ukochanej osobie.