10 typów toksycznych ludzi w twoim życiu

10 typów toksycznych ludzi w twoim życiu

18 sierpnia, 2022 0 przez Cyprian

Posiadanie 10 typów toksycznych ludzi wokół twojego życia może być koszmarem. Te typy ludzi obejmują impulsywne postacie, opiniodawców, osoby manipulujące i ofiary. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak zidentyfikować i poradzić sobie z tymi typami ludzi.

Osoby opiniotwórcze

Próba poradzenia sobie z toksyczną osobą może być drenażem twojego czasu i energii. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli jesteś z nimi w związku. Jeśli nie możesz ich kontrolować, mogą one również mieć negatywny wpływ na twoją sanity.

Najlepszym sposobem radzenia sobie z toksyczną osobą jest proaktywne ustalenie pewnych granic. Można to zrobić poprzez zwykłą komunikację. Posiadanie systemu wsparcia, takiego jak rodzina lub zespół, może pomóc ci uzyskać jak najwięcej z trudnej sytuacji.

Toksyczni ludzie mogą być niesolidni, nieczuli, a nawet okrutni. Niektórzy toksyczni ludzie chcą skrzywdzić innych, podczas gdy inni chcą tylko sprawić, że będziesz nieszczęśliwy.

Toksyczni ludzie mogą być trudni do zauważenia, ale możesz dowiedzieć się czy są w twoim życiu zwracając uwagę na ich zachowania. Toksyczni ludzie zawsze na coś narzekają i mogą kłamać na temat swoich prawdziwych intencji. Ogólnie rzecz biorąc, są one drenażem twojego czasu i energii, i najlepiej unikać ich za wszelką cenę.

Jednym z najlepszych sposobów radzenia sobie z toksyczną osobą jest uzyskanie systemu wsparcia. Może to być przez członków rodziny, przyjaciół, a nawet partnera. Posiadanie wspierającej sieci może dać ci pewność siebie, aby poradzić sobie z trudną osobą i pomóc ci uzyskać jak najwięcej z trudnej sytuacji.

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z toksyczną osobą, ale najlepszym sposobem jest stworzenie granic i sieci wsparcia. Pozwoli Ci to proaktywnie poradzić sobie z trudną sytuacją i pomoże Ci uniknąć najczęstszych pułapek.

Dobry system wsparcia sprawi również, że najlepsze będą dobre chwile.

Osoby manipulujące

Stosując subtelne taktyki manipulacji, osoby manipulujące próbują kontrolować życie innych. Mogą używać zaprzeczania, milczenia, strachu, poczucia winy i nierówności społecznych, aby kontrolować inną osobę.

Niezależnie od tego, czy są w pracy, czy w związku osobistym, osoby manipulujące używają emocji, aby manipulować innymi. Mogą sprawić, że poczujesz się winny, zadłużony lub tak, jakbyś nie miał żadnego wsparcia.

Manipulator może próbować przekonać Cię, że zrobiłeś coś złego lub że to Ty jesteś powodem napięcia w Twoim związku. Może oskarżać cię o zdradę lub zmyślanie. Może również próbować wmówić ci, że nikt inny cię nie kocha.

Mogą zarzucać Ci, że jesteś zbyt emocjonalny lub że jesteś zbyt wrażliwy. Mogą również sprawić, że poczujesz się winny, że czegoś nie zrobiłeś. Mogą próbować sprawić, że pomyślisz, że nie jesteś inteligentny lub że nie jesteś atrakcyjny. Mogą próbować sprawić, że pomyślisz, że nie jesteś wystarczająco dobry lub że nie zasługujesz na to, co masz.

Mogą grozić Ci przemocą lub samobójstwem. Mogą prosić Cię o odejście, a Ty możesz im początkowo nie wierzyć. Mogą również nalegać, abyś rozmawiał z nimi w ich domu. Mogą wykorzystywać Twój wygląd, ubranie lub pochodzenie, aby usprawiedliwić swoje działania.

Manipulanci używają poczucia winy i emocji jako narzędzia do wyjścia z sytuacji. Mogą próbować unieważnić swoje własne doświadczenia, unieważnić doświadczenia innych lub działać jako ciężar. Mogą również zgodzić się na pomoc lub zgodzić się na wysłuchanie twoich problemów.

Oprócz tego, że są manipulantami, mogą być ego-kongruentni i samoświadomi. Będą szybko wskazywać palcem na siebie, kiedy popełnią błąd i mogą odmówić przyjęcia odpowiedzialności za swoje działania. Mogą mieć zaburzenie osobowości, takie jak narcystyczne zaburzenie osobowości. Mogą dorastać w domu pełnym manipulacji i mogą chcieć unikać kontaktu z innymi.

Impulsywne typy charakteru

Posiadanie postaci z szaloną, impulsywną passą to pewny sposób na znalezienie się w gorącej wodzie kąpanej. Ale co zrobić, gdy jesteś w takiej sytuacji? Oto kilka sugestii, jak radzić sobie z impulsami jak zawodowiec. Jednym z najlepszych sposobów jest użycie swojego rozumu, a nie portfela. Mała zmiana w stylu życia może przejść długą drogę w przywróceniu życia na właściwe tory. Najważniejsze to mieć pozytywne nastawienie do swoich bliskich i unikać wszelkiego rodzaju negatywnych lub bezpodstawnych konfrontacji.

Na początek, to dobry pomysł, aby zrobić trochę badań. Przekonasz się, że istnieje mnóstwo stron internetowych, które mogą zapewnić Ci kompleksową listę impulsywnych typów charakteru. Należą do nich „wielka trójka”: BPD, ADHD i Bipolar, a także ich odpowiednie podtypy. Zapoznanie się z tymi trzema typami jest najlepszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa i spokoju Twoim bliskim. Przy odrobinie planowania, Twoja rodzina na pewno nie będzie miała problemów. Co więcej, możesz upewnić się, że nie marnują twojego czasu i pieniędzy. Jest to szczególnie ważne, gdy mamy do czynienia z członkiem rodziny, który ma BPD. Jeśli twój bliski jest osobą cierpiącą na BPD, ważne jest, aby upewnić się, że nie jesteś tym, który powoduje kłopoty. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z osobą impulsywną, więc ważne jest, aby upewnić się, że robisz wszystko, co możesz, aby upewnić się, że twój bliski jest pod dobrą opieką. Dodatkowo możesz upewnić się, że mają bezpieczne miejsce, które można nazwać domem. W końcu to oni będą polegać na tobie przez całe życie.

Zazdrośni ludzie

Niezależnie od tego, czy jesteś w związku z zazdrosnym przyjacielem, czy masz w swoim życiu kogoś, kto ci zazdrości, ważne jest, aby rozpoznać oznaki toksycznej osoby. Jeśli potrafisz zidentyfikować te typy ludzi, możesz ustalić granice i zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym.

Pierwszym znakiem, którego należy szukać, jest skłonność do przesadnej reakcji. Jeśli ktoś nieustannie cię krytykuje, prawdopodobnie jesteś celem kogoś, kto jest toksyczny. Będą kłócić się o twoje zachowanie i przywoływać szczegóły, które nie są istotne.

Innym znakiem toksycznej osoby jest skłonność do tworzenia chaosu. Mogą próbować maskować swoje negatywne cechy, angażując się w plotki. Ten typ osoby chce cię skrzywdzić.

Jeśli ktoś nieustannie Cię poniża, może mieć wiele własnych niepewności. Mogą również próbować maskować swoje osiągnięcia poprzez ciągłe próby wskazania twoich niedociągnięć. Tego typu ludzie są często narcyzami. Uwielbiają mówić o sobie.

Kiedy ktoś jest zazdrosny, zazwyczaj nie mówi takich rzeczy jak: „Och, jesteś taka ładna!” lub „Nie mogę się doczekać, kiedy cię zobaczę!”. Zamiast tego będą po prostu krytykować wygląd osoby lub wydajność.

Toksyczni ludzie mogą również sprawić, że zaczniesz kwestionować, czy jesteś zbyt wrażliwy. Dzieje się tak dlatego, że zwykle są napędzane przez ich własne niepewności. Mogą mieć poważne problemy poznawcze. Wydają się też być jednostronnie związani.

Toksyczni ludzie tworzą stres, chaos i niesnaski. Doprowadzają cię do szaleństwa. Mogą być trudne do wykrycia. Znając ich ulubione go-tos, możesz wyostrzyć swój radar i ułatwić sobie zauważenie ich manipulacyjnej taktyki.

Często jedynym sposobem na zminimalizowanie wpływu zazdrości jest zmiana sposobu interakcji z daną osobą. Ważne jest również, aby unikać bycia pierwszym, który rozmawia z zazdrosną osobą. Bycie pierwszym, który z nimi rozmawia, może sprawić, że poczują się jak outsider.

Ofiary

Niezależnie od relacji z toksyczną osobą, istnieją pewne podstawowe wskazówki, których możesz przestrzegać, aby nie stać się ofiarą. Po pierwsze, unikaj negatywnego myślenia o innych. Po drugie, bądź ostrożny w ryzykownych relacjach. Po trzecie, zrozum, kiedy potrzebujesz pomocy.

Toksyczne osoby wykorzystują swoją władzę do manipulowania swoimi ofiarami. Sprawiają, że ofiary czują się winne za sytuację, której nie spowodowały i starają się sprawić, by ofiary czuły się nieadekwatne. Próbują również kontrolować życie ofiary i sieć wsparcia, którą posiada.

Toksyczni ludzie używają witalnego sarkazmu, aby poniżać, obrażać i sabotować innych. Składają obietnice, których nigdy nie mogą dotrzymać i często pomijają ważne informacje. Nie zmieniają się, chyba że sami tego chcą. Często są zazdrosne.

Innym toksycznym zachowaniem jest nadużywanie substancji. Będą używać seksu, aby się upodlić. Będą też próbować szybko przeforsować intymność bez znajomości z Tobą. Mogą również używać niskiej wydajności, aby zwolnić cię z pracy.

Najlepszym sposobem na ochronę przed toksycznymi ludźmi jest ich rozpoznanie. Zawsze znajdą sposób, abyś czuł się za coś winny. Lepiej wziąć odpowiedzialność za własne działania, niż próbować zadowolić wszystkich.

Jeśli wiesz, że masz do czynienia z toksyczną osobą, koniecznie skorzystaj z pomocy. Jeśli jesteś w związku z toksyczną osobą, upewnij się, że nie dajesz jej drugiej szansy.

Osoby nadużywające emocjonalnie będą często odzwierciedlać swój wewnętrzny ból. Mogą też celowo próbować ranić innych. Osoba, która została zraniona, będzie potrzebowała pomocy, aby poradzić sobie ze zranieniem.

Osoby o toksycznej osobowości często myślą, że mogą pomóc innym, ale nie biorą odpowiedzialności za swoje działania. Nie świętują sukcesów ani osiągnięć. Próbują ściągnąć cię w dół i nie poświęcają czasu, aby cię naprawić.